شبیه‌سازی سطح متخلخل در فلوئنت

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سطوح متخلخل (محیط متخلخل)

مدل سطح متخلخل در انسیس فلوئنت که با عنوان محیط متخلخل (Porous Media) هم شناخته می‌شود، می‌تواند برای طیف وسیعی از مسائل یک و چندفازی مورد استفاده قرار ‌گیرد. موادی همانند، جریان عبوری از بسترهای فشرده (packed beds)، فیلترهای کاغذی (filter papers)، صفحه‌های مشبّک (perforated plates)، توزیع‎‌کننده‌های جریان (flow distributors) و دسته لوله (tube banks) از جمله کاربردهای مدل سطح متخلخل است.

توجه: به جای عبارت “سطح متخلخل” می‌توانیم از معادل‌هایی مانند “رسانه‌ی متخلخل” در زبان فارسی استفاده کنیم.

هنگامیکه از مدل سطح متخلخل در نرم افزار انسیس فلوئنت استفاده می‌کنید، یک ناحیه‌‌ی (cell zone) را به عنوان سطح متخلخل تعریف می‌کنید و اتلاف فشار درون جریان را به وسیله‌ی ورودی‌های موجود در پنجره‌ی مربوط به این مدل تعیین خواهید کرد. انتقال حرارت از طریق سطح، می‌تواند با فرض تعادل دمایی یا بدون آن، بین سطح و جریان سیال بیان شود.

مدل سطح متخلخل در انسیس فلوئنت یک مقاومت جریانی مشخص را به ناحیه‌ای که به صورت “تخلخل” تعریف شده است، اعمال می‌کند. درواقع، مدل سطح متخلخل یک ترم کاهشی را (momentum sink) در معادلات مومنتوم لحاظ می‌کند.

یک مدل ساده‌شده‌ و یک-بعدی سطح متخلخل که “پرش متخلخل” نامیده شده است، می‌تواند برای مدلسازی غشاء‌های باریک که دارای مشخصه‌های افت سرعت/فشار معینی هستند، مورد استفاده قرار گیرد. مدل پرش متخلخل به یک ناحیه‌ی ظاهری (face zone) اعمال می‌شود (و نه به یک ناحیه‌ی سلولی (cell zone) و باید تا آنجا که ممکن است مورد استفاده قرارگیرد؛ چرا که این مدل قوی‌تر و همگرایی بهتری را حاصل می‌کند.

برای تهیه‌ و دسترسی به جزوه‌ی آموزشی “شبیه سازی سطح متخلخل در انسیس فلوئنت” با شماره‌های ۰۹۱۵۷۵۷۹۰۴۴ – ۰۹۱۰۴۸۷۲۳۵۴ و یا آیدی تلگرام fluentcfd@ در ارتباط باشید.

شبیه سازی سطح متخلخل در فلوئنت
شبیه سازی سطح متخلخل در فلوئنت

اگر شما نیز در حین انجام پروژه با انسیس فلوئنت در بخش شبیه سازی سطح متخلخل با مشکل مواجه شده‌اید تماشای ویدئوهای زیر (که توسط تیم آموزشی cfdninja تهیه شده است) کمک زیادی به شما خواهد کرد. ما در راستای آموزش انسیس فلوئنت به شما علاقه مندان و برطرف کردن خطاهای متداول این حوزه، تهیه‌ی جزوه تخصصی تهیه شده توسط تیم آموزشی Fluencfd را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
WordPress PopUp Plugin
error: محتوا محافظت شده است
کد تخفیف عید تا عید با عنوان Flu_Eid فعال شد
+ +
پیمایش به بالا