منتشرشده در

احتراق یا سوختن

احتراق یا سوختن (به لاتین: Combustion یا burning) نتیجه‌ی یک فرآیند شیمیایی گرمازا میان یک ماده‌ی سوختنی و عامل اکسیدکننده‌ است که با تولید گرما و تغییر شیمیایی مواد اولیه همراه می‌شود. آزاد کردن گرما می‌تواند با تولید نور به صورت شعله یا درخشش باشد. مواد سوختنی پر کاربرد معمولاً از ترکیب‌های آلی (به ویژه هیدروکربن‌ها) به صورت گازی، مایع یا جامد درست شده‌اند. همان‌طور که گفته شد، سوختن یک نوع واکنش اکسایش است؛ اما به خاطر سرعت بالای واکنش -که منجر .
به تولید گرمای زیاد در زمان اندک و بالا رفتن دمای محیط واکنش و ایجاد نور و شعله می‌شود- در دسته‌ای خاص قرار می‌گیرد.

به طور کلی شبیه سازی پدیده احتراق یکی از پیچیده ترین مسائل موجود در تحلیل عددی می باشد. تاکنون مدل های عددی مختلفی برای شبیه سازی انواع احتراق (غیر آمیخته و پیش آمیخته) مایع و یا گاز ارائه شده است. نرم افزار فلوئت با توجه به آن که یکی نرم افزار عمومی در شبیه سازی عددی محسوب می شود ولی در نسخه های جدید خود توانسته به خوبی خود را تقویت نماید و با سایر نرم افزارهای تخصصی در شبیه سازی احتراق رقابت نماید.

برای آموزش مفاهیم احتراق و شبیه سازی آن در نرم افزار فلوئنت، دوره‌‎‌های آموزشی ” مبتدی تا حرفه‌ای در انسیس فلوئنت”  و ” شبیه سازی انتقال حرارت و احتراق ” در بخش فروشگاه آموزشی را پیشنهاد می‌کنیم.

 

شبیه سازی احتراق در فلوئنت
شبیه سازی احتراق در فلوئنت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *