انواع جریان در مکانیک سیالات

زمان مطالعه: 2 دقیقه

اگر در حین انجام پروژه با انسیس فلوئنت به خصوص در پروژه های مرتبط با شبیه سای جریان‌های سیال با مشکل مواجه می‌شوید می‌توانیم به شما توصیه کنیم که پس از اقدام به شبیه سازی به مطالعه دقیق تئوری‌ها و پیش‌نیازهای موضوع مورد مطالعه خود بپردازید.به عنوان مثال لازم است پیش از شبیه سازی جریان سیال با انسیس فلوئنت، تئوری لازم برای شناخت انواع جریان را مطالعه کنید. در این مقاله شما با انواع جریان در مکانیک سیالات بیشتر آشنا خواهید شد.

 

انواع جریان در مکانیک سیالات- مرجع تخصصی آموزش نرم افزار انسیس و فلوئنت

 

انواع جریان در مکانیک سیالات

بطور کلی در مکانیک سیالات چهار نوع جریان وجود دارد که شناخت آن‌ها ضروری است. این چهار نوع جریان به شرح زیر هستند:

جریان پایدار و یکنواخت ( Steady uniform flow ):

شدت این حالت از جریان های سیال با زمان و مکان تغییر نمی کند، علاوه بر این سرعت و سطح منطقه عبور جریان سیال در هر منطقه ای که از آن عبور می کند ، مشابه می باشد. برای مثال جریان مایعی که در یک خط لوله یکنواخت ( دارای حفره یکنواخت ) که کاملآ پر می باشد ، با سرعت ثابت حرکت می کند.

جریان پایدار و غیر یکنواخت ( Steady non-uniform flow ):

شدت این حالت از جریان های سیال از نقطه ای به نقطه دیگر تغییر می کند ولی با زمان نه. سرعت و سطح منطقه عبور جریان می تواند از یک منطقه عبور تا منطقه عبور دیگر تغییر کند ولی برای هر منطقه عبور مقادیر آن ها با زمان تغییر نمی کند. برای مثال جریان مایعی که با دبی ثابت از یک خط لوله ای که کاملآ پر می باشد و کم کم باریک می شود، می گذرد.

جریان ناپایدار و یکنواخت ( Unsteady uniform flow ):

شدت این حالت از جریان های سیال در یک لحظه معین سرعت در همه ی نقاط یکسان می باشد ولی با زمان تغییر خواهد کرد. برای مثال جریان شتاب داری از یک مایع که از یک لوله یکنواخت و کاملآ پر عبور می کند. مشابه حالتی که وقتی یک پمپ شروع به کار می کند اتفاق می افتد.

جریان ناپایدار و غیر یکنواخت ( Unsteady non-uniform flow ):

شدت این حالت از جریان های سیال سرعت و منطقه عبور از نقطه ای به نقطه ی دیگر متفاوت می باشند و با زمان نیز تغییر می کنند. برای مثال امواجی که در یک کانال عبور می کنند در دسته جریان های

Unsteady non-uniform flow قرار می گیرند.

امیدواریم با آگاهی از شناخت انواع جریان در مکانیک سیالات در انجام پروژه با انسیس فلوئنت موفق عمل کرده و نتیجه تحقیقاتی مد نظر  خود دست یابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
WordPress PopUp Plugin
error: محتوا محافظت شده است
تخفیفی به بزرگی یک سال، عیدتون مبارک 💐💐 عنوان کد تخفیف Flu_Eid
+ +
پیمایش به بالا